Szkolenia otwarte

Tytuł szkolenia:

Fundusz sołecki – aspekty prawne i budżetowe (2014)

Kiedy:
data
28.05.14
1 dzień
9:00-16:00
Gdzie:
mapa
Dlaczego warto ?

Adresaci szkolenia: Sołtysi, działacze lokalni, mieszkańcy - uczestnicy zebrań wiejskich, członkowie stowarzyszeń, Lokalnych Grup Działania, Radni, sekretarze, główni księgowi, pracownicy wydziałów merytorycznych zajmujących się problematyką funduszu sołeckiego, budżetem, weryfikacją wniosków oraz wydatków finansowanych z funduszu, kontrolerzy wewnętrzni, audytorzy, członkowie komisji rewizyjnych.

Opis szkolenia:

Cel szkolenia:
Wskazanie aktualnej procedury „ krok po kroku ” w zakresie tworzenia i dysponowania funduszem sołeckim przez poszczególne sołectwa, osiedla  i gminy. Warunki prawne i obowiązki budżetowe, zakres zadań własnych które mogą być finansowane z funduszu, zasady uchwalania wniosku (protokóle zebrania i uchwała), rola mieszkańców oraz zebrania wiejskiego, harmonogramu i terminów działań związanych z uchwałą i ujęciem w budżecie, warunków dla uzyskania refundacji z budżetu państwa. 
Omówienie wszystkich zmian wprowadzonych nową ustawą (obowiązującą od 20.03.2014 r.), porównanie zmian, a także wskazanie na zasady obowiązujące do rozliczenia przedsięwzięć zrealizowanych w roku 2013 oraz harmonogramu ( terminarza) działań w roku 2014.

Korzyści:

Wdrożenie aktualnej wiedzy i obowiązujących standardów tworzenia i wykorzystania środków fundusz sołeckiego, który obok „ inicjatywy lokalnej” „ budżetu obywatelskiego” umożliwi realizowania autentycznych potrzeb mieszkańców i wskaże sposób jak z tych źródeł skorzystać. Omówienie orzecznictwa i typowych nieprawidłowości ujawnionych przez organa kontroli i nadzoru, a także odpowiedzi na pytania uczestników- wpłynie na sprawne wykorzystania środków i dofinansowania    z budżetu państwa. mieszkańców, sołtysów, rad sołeckich - do występowania o środki finansowe na przedsięwzięcia realizowane na obszarze sołectwa (wsparcie lokalnej aktywności ) w roku 2013 oraz zabezpieczenie środków na ten cel w budżetu jst. na rok 2014 oraz na rok 2015 i lata następne.

 

Forma szkolenia:

  • Warsztaty praktyczne.
  • Odpowiedzi na pytania oraz dyskusja 

Kurs kończy się otrzymaniem zaświadczenia wydanego na podstawie § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.01.2012r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U.poz.186 z poźn.zm.).

Trener:
Program:

I. Podstawowe przepisy oraz zasady tworzenia i wykorzystania funduszu. Zmiany wprowadzone nową ustawą w 2014 r.   
II. Zasady ustalania wysokości funduszu, kwota bazowa i fundusz sołecki ( kolejność działań ).
III. Rola i zadania sołtysa, mieszkańców, zebrania wiejskiego w zakresie wnioskowania i przeznaczenia funduszu ( omówienie protokołu z zebrania, uchwały, wzoru wniosku i obowiązujących terminów ).
IV. Kryteria przedsięwzięć do sfinansowania z funduszu sołeckiego ( omówienie przykładów ).
V. Tryb weryfikacji wniosku – akceptacja lub przyczyny oraz skutki odrzucenia wniosku ( uprawnienia wójta, sołtysa oraz rady gminy ) – rozwiązanie przykładu.
VI. Uchwała budżetowa – terminy, tryb podejmowania i zabezpieczenie środków na fundusz.
VII. Sposób wydatkowania środków i rozliczenia funduszu ( ukształtowanie odpowiedzialności wójta i sołtysa, rola pionu finansowo – księgowy).
VIII. Nadzór i kontrola oraz omówienie najczęstszych nieprawidłowości ( jak ich uniknąć ).
IX.  Zasady zwrotu z budżetu państwa części wydatków gminy wykonanych w ramach funduszu sołeckiego ( procedura, omówienie wniosku).
X. Orzecznictwo (wybrane przykłady ).
XI. Wzory obowiązujących dokumentów (wniosek, uchwała zebrania wiejskiego, procedura). budżetowa wniosek o zwrot ).
XII. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.  

CENA SZKOLENIA OBEJMUJE:

  • klimatyzowana sala szkoleniowa w centrum Krakowa
  • szkolenie realizowane przez praktyka Eksperta ZEM
  • przerwy kawowe
  • autorskie materiały szkoleniowe
  • certyfikat
  • pomoc opiekuna szkolenia przez cały czas pobytu w Krakowie - doradzamy, jak milo i efektywnie spędzić czas po szkoleniu

Udostępnij:

Kontakt ws. szkolenia:

Aneta Sowińska-Dudek Manager ds. szkoleń
511-624-964

Zgłoszenie
Miasto:
Termin szkolenia:
28.05.14
Inwestycja:
290 PLN netto
Rabat:
2 uczestników - 5%
3 uczestników - 10%
więcej - porozmawiajmy

Polecane kursy i szkolenia otwarte

Termin:
data
24.04.24
data
1 dzień
Miejsce:
data

Szkolenie online,

wirtualna sala szkoleniowa
Inwestycja:
590 PLN

Wybrane referencje:

Urząd Miasta Kielce
Cykl szkoleń:  Techniki legislacji aktów prawa miejscowego i ich publikacja, Instrukcja kancelaryjna, Obsługa klienta i postępowanie z trudnym klientem, Asertywność, Kurs IOD  
Zobacz referencje Zobacz referencje Zobacz referencje
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (cykl szkoleń)
Zobacz referencje Zobacz referencje Zobacz referencje
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Zobacz referencje Zobacz referencje Zobacz referencje
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz!

Zaufało nam już ponad 10 000 FIRM I INSTYTUCJI